top of page

Local Stars in CIF Basketball Playoffs


Brittany McPherson and the North Torrance Saxons will be looking to rise to another CIF Southern Section title. (MIKEY HIRANO CULROSS/Rafu Shimpo)


The CIF Southern Section high school basketball playoff are under way with boys’ games played Wednesday, while the girls open their postseason tonight. Below is a list of schools with notable athletes that are involved with the playoffs. If there are any players whose names should be added, please let us know at (213) 629-2231. Additionally, any reported scores and other information from the games is welcome and much appreciated! The schedule is subject to change; more playoff bracket information can be found at www.cifss.org.

BOYS

Open Division – Games scheduled for Friday, Feb. 17 at 7 p.m. Sierra Canyon (Adam Seiko) hosts Heritage Christian Crossroads (Yuuki Okubo) at Mater Dei

Games played Wednesday, Feb. 15 (results forthcoming)

Div. 1A Peninsula (Yuta Kayama) hosts Thousand Oaks Huntington Beach (Drake Sueda) at Millikan Cypress (Janelle Sasaki, Shannyn Karasawa, Jordan Matsuda, Madison Tanaka, Maile Okazaki, Sabrina Ichiho) at Agoura Kennedy (Hallie Kaichi, Keiley Kuwahara, Mari Wada, Dana Sugimoto, Camryn Hamaguchi, Ashley Kuwahara) at Valley View.

Div. 1AA Foothill (Justin Yamashita) at Calabasas

Div. 2A La Salle (Kole Hamane) hosts Eisenhower Mark Keppel (Josiah Ojiri) at Saugus Aliso Viejo (Jayden Okubo) hosts Corona

Div. 2AA Northwood (Ryan Yamato) hosts Newport Harbor (Tyler Yoho) Valencia (Kyler Motoyasu, Dexter Akanno) hosts Upland

Div. 3A Palos Verdes (Sebastian Atashi, Matt Usui, Sean Koyano) at Alta Loma West Covina (Senna Ishikawa, Ian Kekkawa) at Arroyo Grande

Div. 3AA North (Gabe Nakano, Yusei Shigeta, Kyle Baba) at El Dorado (Riley Tomita, Nolan Yokogawa) Schurr (Michael Shiozaki, Bryce Middo) hosts Buena of Ventura

Div. 4A Salesian (Kenji Pallares) hosts Rosemead

Div. 4AA West Torrance (Evan Eguchi, Jordan Fujitsubo) bye San Gabriel (Wesley Tamaki) bye South Torrance (Kyle Ogata, Takuma Izumi)  at Pomona Flintridge Prep (Kendall Kikkawa) hosts Quartz Hill

Div. 5AA Rolling Hills Prep (Tyler Nishikawa) hosts San Gorgonio Vistamar (Shane May-Suzuki) at Providence

GIRLS

Games scheduled for Thursday, Feb. 16 at 7 p.m. unless otherwise noted.

Div. 1A Redondo Union (Lauren Tsuneishi) bye

Div. 1AA Mark Keppel (Amanda Nishimura, Cassandra Shimada, Erika Sato) bye Sonora (Elizabeth Yoshitake) hosts Cajon North Torrance (Christie Kika, Kellie Ogata, Jessica Murobayashi, Madison Shigeta, Kacie Takata, Devyn Kamiya, Kayla Tashima, Brittany McPherson, Katie Tashima, Siera Misumi) at Vista Murrieta Woodbridge (Tessa Shimizu, Lauren Lum, Heather Fujii) hosts Norco West Torrance (Olivia Tomita, Alisa Saito, Lani Lum, Jordyn Morimoto, Jamie Tomita) bye Canyon (Nicola Furumoto, Allyson Yamasaki, Taryn Uyematsu, Mia Farrell) hosts Valencia, 6 p.m.

Div. 2A Torrance (Kasey Noguchi, Macy Ishida, Kacie Yonemoto, Michelle Kaku, Kylie Okamoto, Jami Chung, Abby Yamamoto, Jordan Sakasegawa, Kaylee Sasaki, Ashley Sasaki) at Rio MesaGlendale (Claire Yanai, Jillian Yanai) at Whittier La Habra (Lani Maehara, Larissa Maehara) at Dana Hills South Pasadena (Lauren Kafkaloff) at Ocean View (Emi Yamasaki) Marlborough (Erin Yoshitake) hosts Brentwood Notre Dame Academy (Stephanie Ahn, Jackie Oldoerp) hosts Burroughs Ridgecrest

Div. 2AA University (Clarie Kawata, Nicole Mori) hosts Lakewood Arcadia (Kristi Kodama, Clarissa Kiyomura, Courtney Hayata) at St. Monica Culver City (Haley Yamamoto, Lindsey Kojima) at Arroyo Grande Walnut (Jenna Pitpit, Reanna Mayo) hosts San Gabriel

Div. 3A La Sierra (Nicole Kawakami) hosts Beaumont Flintridge Prep (Renae Tamura, Taylor Yoshida, Alison Fujimoto) bye

Div. 3AA Gahr (Nori Smith, Hannah Kumiyama, Kayla Miyake) hosts El Monte Palos Verdes (Mari Shigekawa) hosts Diamond Ranch Cerritos (Alyxe Tamaki, Lindsay Fujihiro, Kristi Yamachika, Tracey Nakamura, Allyson Hayakawa) bye

Div. 4A CAMS (Holly Hamada, Ellie Matsuno) hosts Whitney Cerritos

Div. 4AA Village Christian (Alysha Maile Yamada) bye

Div. 5AA Polytechnic (Kristin Toyota, Sarah Johnson, Kylie Kishi) hosts Webb Univeristy Irvine (Claire Kawata, Nicole Mori) hosts Lakewood

Div. 6 Rolling Hills Prep (Lauren Tsuji, Madison Yamada) hosts TBA

Open Divisiongames scheduled for Saturday, February 18 at 7p.m. Brea Olinda (Rylee Price) at Long Beach Poly Troy (Hope Kakihara) at Alemany Chaminade (Mackenzy Iwahashi) at Sierra Canyon Harvard-Westlake (Syndey Tsutsui) hosts Mater Dei Fairmont Prep (Ally Yamada, Casey Kuramoto) at Serra

5 views0 comments

コメント


bottom of page